Čeští Nano Energies slaví úspěch. Jako první získali v Chorvatsku licenci nezávislého agregátora elektřiny

Praha/Záhřeb,  31. srpna 2022

Čeští Nano Energies slaví úspěch. Jako první získali v Chorvatsku licenci nezávislého agregátora elektřiny

Praha/Záhřeb,  31. srpna 2022

Firmy i domácnosti po celé Evropě řeší stoupající ceny elektřiny. Jednou z cest ven z krize může být agregace flexibility, která kromě chytře řízené spotřeby a výroby elektřiny pomáhá i snížit provozní náklady. Nano Energies takové řešení na chorvatský trh přinášejí jako první.

Česká energetická společnost se stala první, které chorvatský energetický regulátor trhu HERA vydal licenci k poskytování služeb nezávislého agregátora flexibility. Zjednodušeně řečeno to znamená, že díky tomu může vzdáleně řídit zařízení svých zákazníků, aniž by byla jejich dodavatelem elektřiny. V Česku či na Slovensku toto řešení stále není ukotveno v legislativě. 

„Chorvatská přenosová soustava se rychle decentralizuje, a agregace flexibility tady začala mít mimořádně důležitou roli. Obnovitelné zdroje jsou totiž přirozeně nestabilní – někdy zkrátka slunce svítí méně nebo nefouká vítr. My pomůžeme tyto výkyvy vyrovnávat. Vytvoříme virtuální elektrárnu, která bude akumulovat elektřinu, vyrovnávat tak stabilitu sítě a provozovatelům přinášet zisk. Zároveň tím urychlíme a zlevníme energetickou transformaci, kterou v Chorvatsku procházíme a otevřeme cesty pro připojení dalších obnovitelných zdrojů,” přibližuje ředitel chorvatské pobočky Nano Energies Dominik Maričević.

Firmám i výrobcům elektřiny tak Nano Energies v Chorvatsku otevírají cestu k modernímu řízení spotřeby a výroby, díky které mohou nejen uspořit, ale i vydělat. Pomocí vlastního softwaru umožňují svým zákazníkům elektřinu nakupovat, když je levná a prodávat v momentech, kdy cena naopak stoupá. Vstupem agregátora flexibility zároveň síť dostává významnou posilu, která pomůže předcházet blackoutům. 

„V západních zemích nahrazují agregátoři flexibility fosilní a jaderné elektrárny a umožňují přechod na udržitelnou energetiku. Nano Energies dokáže využít potenciál elektřiny, který by jinak zůstal nevyužit. Spotřebu a výrobu upravujeme tak, aby zákazník vyráběl elektřinu, když je nejdražší, a spotřebovával ji, když je nejlevnější. Zákazník si toho za provozu ani nevšimne, protože vše probíhá automaticky, a zároveň tím přispívá ke stabilizaci sítě bez nutnosti zapojování uhelných elektráren,“ vysvětluje CEO Nano Energies Stanislav Chvála.