Energetika v pohybu: řečníci z více než deseti zemí poradí firmám, jak se připravit na změny

Praha, Bratislava, Záhřeb, Budapešť,  19. srpna 2022

Energetika v pohybu: řečníci z více než deseti zemí poradí firmám, jak se připravit na změny

Praha, Bratislava, Záhřeb, Budapešť,  19. srpna 2022

Stoupající ceny, válka, postupující dekarbonizace i tlak na digitalizaci sítě. Energetika prochází turbulentním obdobím, které ovlivňuje firmy i domácnosti. Odpovědi na to, jak z krize vyjít silnější, na co se ještě připravit a jak vypadají současná nejinovativnější řešení přinese mezinárodní konference Share Your Energy, která se uskuteční online a zdarma 13. září.

Jaká je budoucnost evropské energetiky? Jak se budou vyvíjet ceny, jak je ovlivní situace na Ukrajině? A jaké technologické inovace máme na dosah? Tyto a mnoho dalších důležitých otázek proberou řečníci z více než deseti evropských zemí. Budou mezi nimi inovátoři, kteří tvoří nová řešení pro energetický trh, operátoři sítí či analytici, kteří pracují s agregací flexibility a dokáží poradit, jak i přes stoupající ceny ušetřit, nebo dokonce vydělat.

„Evropa začala proměňovat svou energetickou síť a je jasné, že v dalších letech masivně přibude zelených zdrojů. Chvíle, kdy nefouká vítr či nesvítí slunce historicky kompenzují plynové a uhelné elektrárny, jenže primárně na ty plynové se už z politických nebo environmentálních důvodů nechceme či nemůžeme spoléhat. Je potřeba hledat flexibilitu jinde,” vysvětluje Stanislav Chvála, CEO české technologické firmy Nano Energies, která konferenci hostí.„Na Share Your Energy uvidíte řešení, která energetickou transformaci mohou usnadnit. Zaměříme se především na agregaci flexibility, která se týká firem z mnoha oborů a sehraje klíčovou roli.”

Konferenci otevře jako hlavní host Michael Villa, který v čele asociace SmartEn napříč většinou Evropy řeší, jak rychle a levně přejít na čistou energii – a jak s tím mohou pomoct flexibilní spotřebitelé. Následovat bude panelová diskuze, která se zaměří na nejpalčivější otázky dnešní energetiky: jaké budou ceny elektřiny a plynu, stabilita jejich dodávek a jak se připravit na vývoj v dalších měsících. Andrii Nemyrovskyi, člen představenstva ukrajinského provozovatele přenosové soustavy UKRENERGO, jeho český protějšek Svatopluk Vnouček ze společnosti ČEPS, nebo David Kučera z pražské energetické burzy PXE tak společně proberou geopolitiku, vývoj cen i možnosti integrace obnovitelných zdrojů.

Druhý panel obsadí zástupci operátorů sítí z Česka (Radek Hartman z ČEPS), Slovenska (Peter Dovhun z SEPS), Chorvatska (Antun Andrić z HOPS), Maďarska (Richárd Balog z MAVIR) a Belgie (Manuel Gálvez z ELIA). Debatovat budou dostatečnost výrobních zdrojů na nadcházející zimu, vliv plynu na vyrovnávání soustavy po Evropě a změny, které na trhu s flexibilitou, konkrétně s podpůrnými službami očekávat v následujících měsících.

Třetí část hlavního programu konference bude věnována výrazným technologickým inovacím, které už fungují na západ od nás a energetiku v našem regionu velmi pravděpodobně během několika let zásadně promění. Vystoupí Charlie Blair ze skotského startupu Gravitricity, který na Ostravsku pracuje na projektu využití gravitace pro uložení energie. Lurien Klein z portugalských Cleanwatts přiblíží, jaké jsou možnosti běžných uživatelů, jako jsou třeba domácnosti, přispět k energetickému přechodu na obnovitelné zdroje. A Cristina Mata Yandiola ze společnosti Powerledger vysvětlí, jak lokální obchod s elektřinou prospívá distribučním sítím.

Zkušenosti českých zákazníků poskytujících podpůrné služby představí Tomáš Mužík z Nano Energies. Aktuální stav podpůrných služeb na Slovensku a projekt PIAF, který se zabývá zapojením decentralizovaných zdrojů flexibility do podpůrných služeb představí Silvia Čuntalová ze SEPS a ředitel Nano Energies Slovensko Ján Mišovič.

V závěru konference organizátoři připravují také panel, který se zaměří na rezidenční flexibilitu a komunitní energetiku a její blízkou budoucnost v České republice. Jak bude vypadat budoucnost chytrého řízení rezidenční flexibility domácnosti i firem, společně proberou se zástupci domácích distributorů, automobilky ŠKODA i technologičtí inovátoři z Nano Energies.

Registrovat se na konferenci můžete už nyní na www.shareyourenergy.eu, kde najdete také předběžný program akce. Konference Share Your Energy se uskuteční online a zdarma už 13. září a bude streamovaná živě ze sídla Nano Energies – z oceňované budovy DRN na Národní třídě.

Akci pořádá Nano Energies za podpory společnosti ČEPS.