Nano Energies upravuje akcionářskou strukturu. Novým vlastníkem se stal Petr Zahradník

Praha,  17. října 2023

Nano Energies upravuje akcionářskou strukturu. Novým vlastníkem se stal Petr Zahradník

Praha,  17. října 2023

Stoprocentním majitelem a předsedou představenstva české technologické společnosti Nano Energies, a. s., se stal podnikatel, investor a jeden z dosavadních akcionářů firmy Petr Zahradník. Ten odkoupil podíly od zakladatele Nano Energies Petra Rokůska i spoluinvestora Tomáše Janečka. Transakce byla uzavřena s platností od 13. října 2023.

Česká technologická firma, která za patnáct let své existence expandovala jako agregátor energetické flexibility také na slovenský, maďarský, rumunský a chorvatský trh, změnila majitele. Matematik a podnikatel Petr Zahradník, jeden z dosavadní trojice akcionářů, se dohodnul na odkoupení 37,5% podílu Petra Rokůska, který firmu založil. Zahradník získal také 25% podíl, který od roku 2012 držel investor a podnikatel ve vzdělávání Tomáš Janeček. Po podepsání transakčních dokumentů v polovině října 2023 se tak Zahradník stal jediným vlastníkem skupiny a předsedou jejího představenstva. 

„Nano Energies vznikli v roce 2008. O rok později jsme pilotně řídili spotřebu elektřiny deseti domácnostem a měli vzdálenou vizi decentralizace energetiky v Česku. Dnes, patnáct let poté, firma řídí téměř 100 megawatt průmyslových zákazníků, díky kterým pomáhá udržet stabilitu středoevropské přenosové sítě,” říká zakladatel Nano Energies Petr Rokůsek. Ten i nadále zůstává v představenstvu firmy s poradním hlasem.  „V energetice je stále co zlepšovat, mnoho věcí se dá dělat jinak, lépe. Petr Zahradník je pro tuto fázi firmy potřebný. Má dar integrovat nápady a vize. A to teď čeká i Nano Energies – zařadit se mezi velké hráče, být součástí významných změn na evropských energetických trzích,” vysvětluje pozadí změny.

Tomáš Janeček, který držel podíl ve firmě posledních deset let, dodává: „Firem, které mají tak silnou vizi, je málo. Věřím, že Nano Energies před sebou mají velkou byznysovou budoucnost. A děkuji Petru Zahradníkovi, že se do toho rozhodl jít naplno.” 

Petr Zahradník do Nano Energies vstoupil jako investor před třemi lety, kdy firma teprve plánovala expanzi na další evropské trhy. „Sny bez excelentní strategie a exekuce zůstávají jen sny. Já ale vůbec nepochybuji, že vize o Nano Energies jako o udržitelném byznysu s velkým společenským dopadem, bude realitou. Vidím Nano Energies ovládat nejrůznější druhy flexibilních zdrojů elektřiny, vypínat a zapínat skleníky, větrné parky. Míříme k tomu stát se firmou, která řídí gigawatty zdrojů elektřiny s plně automatickým modelem ovládání,” nastiňuje Zahradník své praktické plány, kam se firma bude ubírat dál. 

Všechny strany transakce se dohodly nezveřejňovat její výši, ani konkrétní podmínky plnění.

Petr Zahradník založil a řídí přední středoevropskou algotradingovou společnost Qminers. Jeho snem je vytvářet v Praze pracovní uplatnění pro excelentní talenty pracující na světových produktech. Tuto ambici pod jeho vedením naplňuje už přes 10 let tým vášnivých matematiků a programátorů v Qminers, kteří společně aplikují algoritmy na většině relevantních světových burz. Se stejnou vizí je od roku 2020 Petr aktivní i v moderní energetice - jako investor a předseda představenstva české technologické společnosti Nano Energies, která provozuje agregátora flexibility a pracuje tak na efektivním přechodu středoevropské energetiky k obnovitelným zdrojům. Petr také působí jako mentor a investor v dalších domácích tech startupech a angažuje se v několika společensky prospěšných projektech a nadacích. Je ale také vášnivý houslista, horolezec, milovník skla a štastný otec.

Petr Rokůsek je vizionář a investor. Ve svém podnikáním ukazuje cesty, jak propojovat moderní technologie s přírodou. Už během studia životního prostředí na ČVUT založil úspěšnou společnost Jansen Display, kterou v roce 2018 prodal americké firmě Sign-Zone. V roce 2008 založil akciovou společnost Nano Energies, která dnes firmám i domácnostem ve střední Evropě přináší možnost efektivně a odpovědně nakládat s elektrickou energií. V roce 2022 se Petr Rokůsek stal také výhradním majitelem slovenského tradičního výrobce dřevěného nábytku Javorina. Stojí také za investičním fondem Bluelight.LI, který se zaměřuje na byznysové investice s pozitivním dopadem na život na Zemi.

Tomáš Janeček je úspěšný český podnikatel a investor. Dlouhodobě působí ve společnosti RSJ a investičním fondu RSJ Private Equity, který investuje do moderních technologií v oblasti obnovitelných zdrojů, IT a zdravých potravin. Tomáš Janeček se stal součástí Nano Energies v roce 2012, protože ho oslovila myšlenka moderní energetické společnosti vedoucí lidi k energetické soběstačnosti. V roce 2008 s manželkou založili montessori mateřskou školu Duhovka, která se rozrostla o jesle, základní školu a gymnázium. Vytvořil tak jedinečný ucelený systém česko-anglického bilingvního vzdělávání pro děti od 1,5 roku do 19 let.

O Nano Energies

Nano Energies je česká energetická společnost založená v roce 2008. Firmám i domácnostem přináší možnost efektivně a odpovědně nakládat s elektrickou energií, prostřednictvím flexibilního řízení spotřeby a výroby. V Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku budují virtuální elektrárny, kterými pomáhají udržet stabilitu místních sítí a otevírají cestu rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Nano Energies založil Petr Rokůsek, který v ní dosud držel 37,5% podíl. Stejný podíl měl i Petr Zahradník, třetím akcionářem byl Tomáš Janeček s 25% podílem.