Nano Energies začíná nabízet služby v Maďarsku. Chce pomoct vyrovnávat tamní energetickou soustavu

Budapešť, Praha,  1. prosince 2022

Nano Energies začíná nabízet služby v Maďarsku. Chce pomoct vyrovnávat tamní energetickou soustavu

Budapešť, Praha,  1. prosince 2022

Spuštění služeb chytrého řízení spotřeby a výroby začali čeští Nano Energies připravovat i v Maďarsku. Tamní trh se kromě vysokých cen energií potýká i s nestabilitou sítě, která je spojená s vysokým podílem obnovitelné energie. Pro tamní firmy je tak agregace elektrické flexibility atraktivní služba. Kromě podpory vyrovnávání sítě totiž může firmám ušetřit až 10 až 30 % provozních nákladů bez jakéhokoliv omezení jejich provozu.

„Pozornost expertů je v Maďarsku v posledních měsících upřená na stabilitu přenosové soustavy. Hodně řešíme dodávky zelené, zejména solární, energie. Technologie Nano Energies by mohla pomoct s řešením této situace,” komentuje ředitel společnosti Nano Energies Hungary Tibor Lukács. „Kromě vyrovnávání elektrické sítě pomáhají služby agregace flexibility i optimalizaci nákladů. Mohou ji využít všechny firmy a výrobní podniky, kde se akumuluje energie typu chlad nebo teplo. Závody, které mají nepřetržitý provoz a proměnlivou spotřebu energie mohou díky ní srazit až 60 % nákladů,” vysvětluje.

„Trh v Maďarsku prochází výraznými změnami, agregace flexibility tu funguje čerstvě několik let. A stále má velký prostor, kam se posunout. Vnímáme ho zejména na straně spotřeby – při správném řízení bychom mohli výrazně pomoci stabilitě sítě, která je teď v Maďarsku velké téma,” dodává Stanislav Chvála, CEO Nano Energies.

Nano Energies nyní společně s provozovatelem maďarské národní sítě MAVIR Zrt. pracují na splnění podmínek tak, aby mohli od začátku roku 2023 začít poskytovat podpůrné služby agregace flexibility. Později pak přidají i sofistikovanější automatizovanou verzi těchto služeb známé pod zkratkou aFRR, které dokáží zákazníkům snížit náklady ještě více.

Na podzim loňského roku založili Nano Energies DES Holding, prostřednictvím kterého nabízí službu chytrého řízení a agregace elektrické flexibility ve střední a východní Evropě. Své pobočky kromě Maďarska a Česka mají také v Chorvatsku a na Slovensku. Další dvě v regionu východní Evropy ještě plánují otevřít.