Second Foundation kupuje značku Nano Energies. Transakce má posílit pozici obou společností v oblasti chytrého řízení a monetizace energetických zdrojů

Praha,  22. prosince 2023

Second Foundation kupuje značku Nano Energies. Transakce má posílit pozici obou společností v oblasti chytrého řízení a monetizace energetických zdrojů

Praha,  22. prosince 2023

Společnost Second Foundation, která se dlouhodobě zaměřuje na algoritmické obchodování na energetických trzích, podepsala smlouvu o koupi firmy DES Holding, agregátora flexibility ze skupiny Nano Energies, s jejím vlastníkem Petrem Zahradníkem. Obchod je pokračováním strategie, v rámci které Second Foundation postupně přesouvá svou pozornost od čistě finančního algoritmického tradingu blíže k využití energetické flexibility a chytrého řízení nejen obnovitelných zdrojů energie. DES Holding bude i s novým vlastníkem nadále užívat značku Nano Energies, na kterou jsou její zákazníci a partneři zvyklí.

„Koupě agregátora flexibility Nano Energies dobře doplňuje naše dřívější strategické kroky směřující ke komplexnímu spektru nabízených služeb a jejich dalšímu rozvoji pro flexibilní energetická zařízení, ” komentuje transakci Vojtěch Kačena, spoluzakladatel a hlavní akcionář skupiny Second Foundation. „Vedle služeb pro majitele solárních a větrných zdrojů a majitelů bateriových úložišť, které v Second Foundation již nyní zajišťujeme prostřednictvím naší německé společnosti in.power, se koupí zavedené firmy a značky Nano Energies významně rozšiřuje naše nabídka. Kombinace dovedností a zkušeností našich entit umožní majitelům energetických zdrojů plně monetizovat jejich kapacity v oblasti výroby i spotřeby energií, ” dodává Kačena.

„Skupinu Nano Energies jsem převzal s cílem ji zásadně posílit a restrukturalizovat, aby hrála důležitou roli v modernizaci české i evropské energetiky. Propojení obou našich firem a využití vzájemných synergií se přímo nabízelo. Schopnosti Nano Energies v oblasti agregace flexibilních zdrojů a poskytování podpůrných služeb ještě podpoří zkušenosti Second Foundation s obchodováním na spotových trzích. Jsem moc rád, že se transakci podařilo dohodnout,“ říká podnikatel a matematik Petr Zahradník, který do skupiny Nano Energies vstoupil jako investor před třemi lety a na podzim 2023 se stal jejím 100% vlastníkem. Zahradník je zároveň aktivní také v Second Foundation, kde se věnuje algoritmickému tradingu.

Z transakce nejvíce vytěží zákazníci, ať už ti ze střední a východní Evropy napojení na agregátora flexibility Nano Energies, nebo němečtí zákazníci využívající společnost in.power. Produkty obou firem se budou smysluplně doplňovat a zákazníci dostanou úplnou, moderní službu. „Troufám si tvrdit, že se touto transakcí skupina Second Foundation ocitne v nejužší evropské energetické špičce, možná na jejím vrcholu, a zákazníci Nano Energies dostanou hodnotu, na kterou by jinak ještě roky čekali,” doplňuje Petr Zahradník.

Součástí transakce není divize Nano Green, dodavatel energie, který se věnuje řízení spotřeby a výroby elektřiny chytrých domácností. Ta zamíří do náruče současného managementu Nano Green, který tvoří trojice majitelů softwarového studia S9Y, jež poslední rok a půl Nano Green vede – David Brožík, Jan Hicl a Lukáš Beneš. Ti odkoupí podíl Petra Zahradníka a stanou se výhradními majiteli. Obchod se uskuteční ještě během prosince 2023. „Po novém roce plánujeme spustit novinku, která lidem nabídne automatické řízení spotřeby a výroby elektřiny. Chceme tak otevřít cestu, která domácnostem i malým firmám umožní zapojit se do vyrovnávání sítě. Tedy vydělat na tom, že přesunou svou výrobu nebo spotřebu v čase,” přibližuje další plány Jan Hicl, produktový ředitel Nano Green.

Transakce je pokračováním prodeje částí skupiny Nano Energies do rukou Second Foundation. Již nazačátku roku 2022 Second Foundation koupila divizi Nano Energies Trade.

Pro dokončení transakce je nutný souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vypořádání se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku.

O společnosti Second Foundation

Původem česká skupina technologických firem Second Foundation si od svého založení v roce 2020 rychle vybudovala pozici inovátora spotových trhů. Díky špičkovým matematikům, analytikům a developerům patří k evropské špičce v řížení obnovitelných zdrojů a algoritmickém obchodování. Dnes je aktivní po celém světě, má plně vlastněné pobočky ve Švýcarsku, Německu, USA a Japonsku. Second Foundation založili Vojtěch Kačena, Jaromír Šatánek a Petr Poštulka.

O společnosti Nano Energies

Nano Energies je česká skupina energetických firem založená v roce 2008. Firmám i domácnostem přináší možnost efektivně a odpovědně nakládat s elektrickou energií, prostřednictvím dceřiných firem DES Holding a Nano Green. V Česku, Chorvatsku a Rumunsku a do budoucna v dalších zemích budují virtuální elektrárny, kterými pomáhají udržet stabilitu místních sítí a otevírají cestu rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Nano Energies založil Petr Rokůsek, od října 2023 je výhradním majitelem Petr Zahradník.